Co to jest migrena i ile trwa?
Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się silnym, nawracającym bólem głowy.
Jest to ból pulsujący, zlokalizowany najczęściej po jednej stronie, ale może również występować obustronnie. Trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i zawroty głowy. Osoby w tym czasie stają się bardziej wrażliwe na światło, zapachy czy dźwięki. Ból nasila się podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Towarzyszące objawy mogą zmieniać się wraz z wiekiem.
Czynniki migrenogenne
• odwodnienie
• stres
• zaburzenia hormonalne ( najczęściej u kobiet )
• zbyt długi lub zbyt krótki sen
• nieregularne posiłki
• spożywane produkty
• ostre światło
• alkohol
• zmiany pogody
• silne zapachy
Leczenie migreny w trakcie napadu
Leki przeciwbólowe najczęściej stosowane w trakcie napadu dzielimy na zawierające w swoim składzie :
• kwas acetylosalicylowy (np . Aspirin, Polopiryna, Etopiryna, Excedrin migra stop)
• naproksen (np. Naxii, Aleve)
• diklofenak (np. Voltaren Acti Forte)
• ibuprofen (np. MIG 400, Ibum)
• różnego rodzaju tryptany
• alkaloidy sporyszu
• opioidowe leki przeciwbólowe
Często leki przeciwbólowe łączone są z lekami przeciwwymiotnymi.
Tabletkę należy przyjąć przy pojawieniu się pierwszych symptomów zbliżającego się bólu
(zaburzenia widzenia, mdłości, kłucie w oku). Czas podania tabletki jest bardzo istotny, ponieważ przyjęta w późniejszym czasie nie przyniesie pożądanego efektu i może wcale nie uśmierzyć bólu. Jeżeli zażywany lek nie przyniósł oczekiwanych efektów należy zastosować lek z innej grupy.
W leczeniu migreny przewlekłej tj. pojawiającej się częściej niż 15 razy w miesiącu lekarze często przepisują leki zapobiegawcze, które stosuje się codziennie. Do tych leków zaliczamy leki przeciwpadaczkowe, beta blokery, blokery kanału wapniowego i leki przeciwdepresyjne.
U niektórych pacjentów możemy zauważyć polekowe bóle głowy, czyli tak zwane bóle z odbicia. Pojawiają się one wtedy, kiedy pacjent zażywa duże ilości tabletek przeciwbólowych bez kontroli lekarza. Na początku pacjenci odczuwają poprawę, ale w późniejszym czasie leki te mogą nie działać tak jak wcześniej i pojawia się zamknięte koło - coraz częstsze i bardziej nasilone napady bólu.
Botoks przy migrenie czyli nie tylko na spłycenie zmarszczek
Botoks, czyli toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w leczeniu migren o charakterze przewlekłym.
Wstrzykuje się go w mięśnie szyi i głowy, blokując sygnały bólowe pochodzące z nerwu trójdzielnego. W rezultacie działa on rozluźniająco i przeciwbólowo, ilość dni i stopień natężenia bólu zostają zmniejszone.
Dieta - co jeść przy migrenie
Osoby cierpiące na migrenę muszą szczególną uwagę zwracać na to, co jedzą w ciągu dnia,
istnieje wiele produktów, które mogą wywołać lub nasilić ból głowy.
Ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne najlepiej zrezygnować całkowicie z alkoholu albo przynajmniej z czerwonego wina, szampana i piwa.
Warto zwrócić uwagę jak nasz organizm reaguje na napoje zawierające kofeinę np. kawę, herbatę, energy drinki czy colę. Dla niektórych kofeina jest wyzwalaczem migreny, a dla innych wręcz przeciwnie, odczują ulgę już po wypiciu filiżanki kawy. W diecie migrennika należy zdecydowanie ograniczyć tyraminę, czyli substancję która również wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Znajdziemy ją w serach (parmezan, cheddar, brie, camembert), wędzonych rybach, czekoladzie, dojrzałym awokado czy bananach.
Niestety kuchnia azjatycka również nie jest dobrym pomysłem ze względu na duże ilości glutaminianu sodu. Istnieją osoby, które narzekają na swoje samopoczucie po spożyciu nabiału, w tym przypadku za występowanie bólu odpowiada kazeina - białko, które nadaje biały kolor. Nie każdy jest tak samo wrażliwy na dany produkt bądź składnik, to co jednej osobie może zaszkodzić, dla drugiej może być całkowicie bezpieczne. Dieta w migrenie jest to bardzo indywidualna kwestia, na własnym przykładzie należy przekonać się co nam służy, a co wyzwala ból głowy. Do tego bardzo pomocne może okazać się prowadzenie dzienniczka migrenowego i zapisywanie w nim, co zjedliśmy danego dnia i jak to wpłynęło na nasze samopoczucie.
Metody radzenia sobie z bólem migrenowym
Ruch przyczynia się do wytwarzania endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia, które działają przeciwbólowo, ale również encefalin o działaniu przeciwdepresyjnym.
Joga cieszy się dużym powodzeniem w walce z migreną. Dzięki niej nauczymy się powoli i głęboko oddychać, pomoże nam złagodzić stres i napięcie, które często nasila bóle migrenowe. Wielu neurologów proponuje swoim pacjentom nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również alternatywną metodę, jaką jest akupunktura. Polega ona na wkłuciu igieł w wybrane miejsca na ciele (punkty akupunkturowe), dzięki temu złagodzimy napięcie nerwowe. O liczbie takich sesji decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stopień nasilenia migren i częstość ich występowania. Warto spróbować również aromaterapii, czy masażu, które nas nie tylko odprężą i zrelaksują, ale również zmniejszą napięcie mięśniowe.
Suplementacja
Do suplementów , które mogą zmniejszyć częstość i nasilenie bólów migrenowych należy złocień maruna, który łagodzi stany zapalne, ból i mdłości. Jego zalecana dawka to 50-100 mg trzy razy na dobę. Kolejnym suplementem jest magnez, który jest niezbędny do prawidłowego działania serotoniny, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, migrennik powinien przyjmować go od 200 mg do 600 mg na dobę. Za metabolizm tlenu w mózgu odpowiada ryboflawina, czyli witamina B2. Osoba borykająca się z migrenowymi bólami głowy powinna przyjmować jej 400 mg na dzień. Sprawdź witaminy i minerały tutaj.
Mechanizm działania przeciwbólowego toksyny botulinowej wynika z blokowania sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego ( unerwiającego znaczną część głowy). Prowadzi to do długotrwałego, ale odwracalnego odłączenia tych zakończeń i hamowania reakcji prowadzących do powstania bólu migrenowego.
Mechanizm działania przeciwbólowego toksyny botulinowej wynika z blokowania sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego ( unerwiającego znaczną część głowy). Prowadzi to do długotrwałego, ale odwracalnego odłączenia tych zakończeń i hamowania reakcji prowadzących do powstania bólu migrenowego.