Co to są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki nazwa ta powstała z połączenia dwóch pojęć: kosmetyków i farmaceutyków. Nazywane są też kosmetykami aptecznymi, hipoalergicznymi lub kosmeceutykami, posiadają właściwości lecznicze przeznaczone do codziennej pielęgnacji twarzy, ciała lub włosów. Nie można ich dostać w zwykłym sklepie czy drogerii są to produkty apteczne, skierowane dla osób posiadających skórę wymagającą specjalnej pielęgnacji i odpowiednich kosmetyków.
Czym dokładnie charakteryzują się dermokosmetyki i co powinniśmy o nich wiedzieć?
Głównym zadaniem kosmetyków dermatologicznych jest pomoc w leczeniu problemów skórnych. Szczególnie pomocne są w pielęgnacji skóry naczynkowej oraz dotkniętej:
• różnymi rodzajami trądziku, np. trądzikiem pospolitym, czy trądzikiem różowatym,
• fotoalergią,
• łuszczycą i łupieżem,
• atopowym zapaleniem skóry,
• przebarwieniami pigmentacyjnymi,
• nadwrażliwością, w wyniku czego jest przesuszona i odwodniona,
• egzemą.
Dermokosmetyki to profesjonalne kosmetyki, które nadaja się również do stosowania w codziennej pielęgnacji zdrowej skóry. Dzięki szerokiemu zastosowaniu nie tylko nawilżają oraz odżywiają suchą i zniszczoną skórę, ale również pomagają zwalczyć problemy z nią związane, czyli wszelkie niedoskonałości czy konkretne problemy dermatologiczne. Składniki zawarte w dermokosmetykach mogą chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych oraz pobudzać skórę do regeneracji i opóźniać procesy starzenia. Działają łagodnie, nie podrażniają skóry twarzy ani całego ciała. Nie wysuszają jej przy tym i są bezpieczne w stosowaniu.
Skład dermokosmetyków
W dermokosmetykach znajdują się substancje aktywne, któeymi mogą być między innymi:
1. Witaminy:
• retinoidy, czyli naturalne pochodne witaminy A i jej metabolity, posiadające działanie złuszczające i stosowane w leczeniu trądziku, łuszczycy, rogowacenia starczego, uszkodzeń słonecznych, przebarwień i starzenia się skóry;
• witamina E – ma działanie antyoksydacyjne i fotoochronne;
• witamina C – antyoksydant pochodzenia naturalnego, posiada działanie ochronne, naprawcze, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia; niezbędny do syntezy kolagenu;
• witaminy z grupy B – preparaty z ich zawartością powodują m.in. zwiększenie bariery ochronnej, nawilżenie, poprawę kondycji skóry.
2. Lipidy – odbudowują barierę ochronną skóry. Pomocne w leczeniu kontaktowego i atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, popromiennego zapalenia skóry, oparzeń.
3. Substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, wygładzającym, łagodzącym i uszczelniającym naczynka.
4. Metale, np. cynk i miedź – goją uszkodzoną skórę.
5. Naturalne czynniki nawilżające – odpowiedzialne za utrzymanie nawilżenia.
6. Składniki rozjaśniające skórę:
• hydrochinon – stosowany w leczeniu przebarwień skórnych;
• substancje roślinne, np. kwas kojowy, ekstrakt z lukrecji, mącznica, arbutyna, soja, kwas glikolowy itp.
7. Środki złuszczające:
• AHA (alfa-hydroksykwasy), np. kwas glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy;
• BHA (beta-hydroksykwasy), np. kwas salicylowy.
Dermokosmetyki zazwyczaj pozbawione są zapachu, barwy i nie zawierają składników mogących wywołać podrażnienie skóry czy uczulenie. Kosmetyki dermatologiczne praktycznie nie zawierają konserwantów, ich bazą jest woda termalna, która jest bogatym źródłem substancji mineralnych – selenu, żelaza, manganu i cynku. W zależności od typu, kosmeceutyki mogą posiadać wysokie stężenie witamin z grupy B, witamin A, E i C (czyli antyoksydantów), lipidów oraz składników pochodzenia roślinnego, takich jak aloes, zielona herbata, soja, jeżówka, oczar wirginijski, miłorząb japoński, czy żeńszeń. Dermokosmetyki wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące, odżywiające oraz kojące, dlatego są idealne dla skóry wrażliwej
Dermokosmetyki - dla kogo i jakie są przeciwwskazania?
Nalepsze dermokosmetyki są dobrym wyborem dla:
• Osób o wrażliwej skórze w – dermokosmetyki pozbawione są środków konserwujących lub zawierają ich śladowe ilości, a to one odpowiadaja za większość podrażnień i uczuleń dlatego hipoalergiczne dermokosmetyki z apteki uczulają znacznie rzadziej w porównaniu ze zwykłymi kosmetykami. W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na nadmierną wrażliwość skóry, dlatego dobrze dobrany dermokosmetyk nie tylko nawilży i odżywi skórę, ale także ukoi ją, a nie podrażni;
1. Niemowląt i małych dzieci – kremy z apteki są częstym wyborem rodziców, ze względu na małą ilość konserwantów. Pomogają walczyć z ciemieniuchą, zlikwidować lub chronić przed odparzeniami, a także mogą służyć do codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że najlepsze dermokosmetyki dla naszych maluszków to również takie, które dobrane są do ich indywidualnych potrzeb. Przy skórze normalnej nie ma potrzeby stosowania silnie natłuszczających preparatów. Natomiast w przypadku skóry wysuszonej należy wybierać kosmetyki dermatologiczne, które zapewnią jej odpowiednie nawilżenie i ochronę.
• Kobiet w ciąży – dermokosmetyki są bezpieczniejsze i nie podrażnią skóry przyszłych mam, która często jest bardziej wrażliwa w tym szczególnym okresie.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania dermokosmetyków u osób ze skórą zdrową. Każdy może stosować te preparaty, dobierając właściwe dla swojej skóry. Odpowiednio dobrany dermokosmetyk, w przypadku wielu problemów skórnych, może przyczynić się do poprawy stanu skóry. Może być stosowany równolegle z leczeniem, oraz przed i po terapii profilaktycznie oraz dla podtrzymania efektu. Nie możemy jednak traktować go jako leku.
Bez wątpienia największą zaletą dermokosmetyków jest ich ukierunkowanie na konkretny problem dermatologiczny. Nie ma preparatów uniwersalnych, do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Istnieją za to specjalistyczne serie produktów, dedykowane poszczególnym problemom z cerą. Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni preparat do naszej skóry warto udać się do dermatologa, który pomoże nam zidentyfikować problem i dobierze odpowiednie kosmetyki. Jeśli chcemy spotęgować efekt dermokosmetyków, możemy wybrać się do salonu piękności, w którym profesjonalne kosmetyczki zadbają o naszą skórę.