Wskazania:
Preparat jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów choroby refluksowej przełyku (np. zgaga, zarzucanie treści żołądkowej) u dorosłych.
Skład:
Substancją czynną jest: pantoprazol (Pantoprazolum).
Substancje pomocnicze: disodu fosforan, mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza (typ 6cP), trietylu cytrynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, żelaza tlenek żółty (E 172).
1 tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu w postaci sodu półtorawdonego.
Działanie:
Pantoprazol jest podstawionym benzoimidazolem, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku poprzez specyficzne blokowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych.
Dawkowanie:
Pantoprazol Teva należy zawsze stosować zgodnie z informacjami zawartymi w tej ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki 20 mg pantoprazolu na dobę. Lek należy przyjmować przynajmniej przez 2 do 3 kolejnych dni. Należy zakończyć stosowanie leku Pantoprazol Teva po całkowitym ustąpieniu objawów.
Możliwe jest złagodzenie objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Pantoprazol Teva. Należy jednak pamiętać, że lek nie służy do uzyskania natychmiastowej ulgi.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli po stosowaniu tego leku przez pełne 2 tygodnie objawy nie ustąpią.
Nie należy przyjmować leku Pantoprazol Teva przez dłużej niż 4 tygodnie bez konsultacji z lekarzem.
Tabletki przyjmować przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze. Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą. Tabletek nie należy żuć, rozgryzać ani dzielić.
Działania niepożądane:
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): łagodne polipy dna żołądka.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, biegunka, zaparcia, wzdęcia, ból i dyskomfort w obrębie brzucha,
wysypka, świąd, pokrzywka.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): zaburzenia wzroku - niewyraźne widzenie, bóle stawów, mięśni, zmiana masy ciała, obrzęk kończyn - nóg i rąk.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): dezorientacja, zmniejszenie liczby płytek krwi co może wiązać się z pojawieniem się wybroczyn na skórze, zmniejszenie liczby białych krwinek co może wiązać się ze zwiększoną częstością zakażeń.
Częstość nieznana: omamy, splątanie, zmniejszenie stężenia sodu, magnezu, wapnia we krwi, wysypka przebiegająca z bólem stawów, uczucie mrowienia, pieczenia, drętwienia, kłucia.
Przeciwskazania:
⦁ nadwrażliwość (uczulenia) na substancję czynną - pantoprazol lub pozostały składnik tego leku,
⦁ przyjmowanie inhibitorów proteazy wirusa HIV,
⦁ planowane specyficzne badania krwi (stężenie chromograniny A).