Niskokaloryczne substancje słodzące zwane powszechnie słodzikami są coraz częściej i w coraz większych ilościach dodawane do produktów spożywczych oraz napojów. Mamy naturalną skłonność do słodkiego smaku, jednak siedzący tryb życia i regularne podjadanie słodyczy sprzyjają otyłości.
Słodziki mają słodki smak i zawierają maksymalnie kilka kalorii w 100 g. Wszystkie niskokaloryczne substancje słodzące mają znacznie słodszy smak od sacharozy. Oznacza to, że ich dodatek do produktów spożywczych jest wielokrotnie mniejszy w porównaniu do cukru. Słodziki są stosowane najczęściej do poprawy smaku napojów bezalkoholowych, gum do żucia, słodyczy, deserów, jogurtów czy budyniów. Dodawane są też do leków i suplementów diety, gdyż maskują gorzki smak farmaceutyków.
Substancje słodzące
Każda substancja słodząca, dopuszczana do spożycia, ma ustalany bezpieczny dzienny limit spożycia (ADI = acceptable daily intake). W prowadzonych na terenie Europy dużych badaniach ustalono, że spożycie wszystkich niskokalorycznych substancji słodzących jest niższe niż ich dopuszczalne dzienne spożycie. Stosowanie słodzików zamiast cukru ma natomiast korzystny wpływ na utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz kontrolę poziomu cukru we krwi, co czyni z nich bezpieczną i skuteczną alternatywę dla cukru.
Słodziki dla cukrzyków
Wybierając odpowiedni słodzik dla siebie, należy pamietać o szerokiej gamie dostępnych produktów. W internecie i w książkach z przepisami można znaleźć coraz więcej ciekawych przepisów na smaczne słodycze bez cukru i innych podnoszących cukier substancji słodzących. Można z nich korzystać, lub można samemu z nimi eksperymentować!
Zalety słodzików
- nie dostarczają kalorii (lub dostarczają ich znikomą ilość),
- nie podwyższają poziomu cukru we krwi,
- nie powodują próchnicy,
- są od kilku- do kilkudziesięciu razy słodsze od sacharozy.
Naturalne słodziki to znacznie lepsze rozwiązanie, które jest zdrowsze, a także nie stanowi pożywki dla wszelkiego rodzaju bakterii.