Żylaki odbytu
Guzki krwawnicze odbytu, nazywane też hemoroidami (gr. hemorroid, haema - krew, rhoos - przepływ), są strukturami naczyniowymi znajdującymi się w kanale odbytu. Mają postać trzech jamistych naczyń żylnych wypełnionych krwią. Wyróżnia się guzki zewnętrzne (z dolnego splotu odbytniczego) oraz guzki wewnętrzne (z górnego splotu odbytniczego). Ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie stolca i oddawanie gazów. Gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią i obrzęku, mogą one uciskać na otaczające je nerwy powodując dokuczliwy ból. Patologiczne zmiany w obrębie guzków krwawniczych nazywa się chorobą hemoroidalną, jednak potoczna nazwa to właśnie hemoroidy. Szacuje się, że nawet 50% populacji osób dorosłych cierpi na chorobę hemoroidalną.
Typowe objawy hemoroidów to:
• świąd i pieczenie odbytu,
• ból w czasie wypróżniania,
• obecność śluzu i krwi w stolcu,
• poczucie niecałkowitego wypróżnienia,
• krwawienie z odbytu,
• dolegliwości bólowe w okolicy odbytu.
Często w początkowych stadiach wystarcza odpowiednia profilaktyka a leczenie zachowawcze włącza się jedynie krótkotrwale w okresie zwiększenia się dolegliwości i objawów. Możliwe jest też leczenie zabiegowe/operacyjne. Kwalifikacja do takiego leczenia następuje w zależności od stopnia rozwoju choroby, nasilenia i częstości występowania dolegliwości oraz skuteczności leczenia zachowawczego.
W okresach nasilenia się dolegliwości włącza się leczenie zachowawcze, które ma na celu ograniczenie świądu, pieczenia czy bólu oraz powstrzymanie krwawień. Jest ono uzupełnieniem/rozszerzeniem postępowania opisanego wyżej. Najczęściej stosuje się leki działające miejscowo. W naszej aptece internetowej można kupić czopki, kremy lub maść na hemoroidy. W ich składzie znajdują się substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, ściągającym i ochronnym. Większość z tych leków jest dostępna bez recepty.