Tabletki odchudzające to suplementy, których celem jest wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Zawarte w nich aktywne składniki pomagają uporać się ze zbędnymi kilogramami albo poprzez zmniejszenie uczucia głodu, albo poprzez przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.
Tabletki na odchudzanie można podzielić na dwie grupy. Są to supresanty apetytu oraz spalacze tłuszczu.
1. Supresanty apetytu – to między innymi preparaty, które pęcznieją na skutek wchłaniania wody i w ten sposób hamują uczucie głodu. Tego rodzaju tabletki odchudzające zawierają w swoim składzie najczęściej kofeinę, ananasa, ocet jabłkowy, guaranę i gorzką pomarańczę. Polecane są zwłaszcza na początku diet, kiedy uczucie głodu dokucza najbardziej.
2. Spalacze tłuszczu (fat burnery) – tego typu preparaty powodują szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Polecane są tym, którzy chcą schudnąć dzięki uprawianiu aktywności fizycznej. Stosowanie samych spalaczy tłuszczu bez dodatkowej aktywności nie przyniesie oczekiwanych efektów.
3. Tabletki przyspieszające przemianę materii - skład tych tabletek jest oparty zazwyczaj na naturalnych składnikach, takich jak ekstrakt z grejpfruta czy wyciąg z zielonej herbaty tabletki. Działanie tych preparatów opiera się na przyspieszaniu i usprawnianiu przemiany materii.
4. Tabletki ograniczające wchłanianie się tłuszczów i węglowodanów - ich zadaniem jest zahamowanie wchłaniania tłuszczów i węglowodanów z pożywienia dostarczanego podczas diety, niektóre składniki pokarmów, nie są trawione i wchłaniane przez organizm, ale od razu wydalane. Podczas przyjmowania tego typu tabletek należy być bardzo ostrożnym, ponieważ ich stosowanie może doprowadzić do niedoboru niektórych witamin. Dotyczy to zwłaszcza tych witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, a więc A, D, E oraz K.
Wśród najskuteczniejszych składników tabletek na odchudzanie, których działanie udowodniono w sposób naukowy, znajdują się:
1. chrom - odpowiedzialny za stabilizację gospodarki węglowodanowej i zmniejszający ochotę na słodycze. Warto pamiętać, że nadmiar chromu w organizmie człowieka jest szkodliwy, dlatego suplementacja nie powinna się niepotrzebnie przedłużać;
2. błonnik pokarmowy - dający uczucie sytości na długi czas, ponieważ pęcznieje po spożyciu i zwiększa swoją objętość w żołądku. Przyjmując preparaty z błonnikiem pokarmowym należy pamiętać, by wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie;
3. fasolamina - składnik obniżający kaloryczność spożywanych pokarmów poprzez częściowe utrudnianie przyswajania skrobi.
4. kofeina - składnik przyspieszający przemianę materii, jednak osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia powinny unikać tego składnika. Kofeina dodatkowo działa termogenicznie oraz wpływa na zwiększenie ilości spalanych kalorii podczas aktywności fizycznej;
5. chitosan - Substancja ta wiąże w przewodzie pokarmowym kwasy żółciowe, cholesterol, a także tłuszcz pokarmowy. Chitosan zapobiega wchłanianiu części tłuszczu, co przyczynia się do redukcji masy ciała;