Łamliwe paznokcie bywają, rozdwojone na końcach, nierówne, czasem z przebarwieniami. Zdarza się, że mają nierówną płytkę, a ich brzegi bardzo łatwo się łamią. Takie paznokcie wcale nie muszą być cienkie i słabe. Osoby z mocną płytką, również mogą mieć łamliwe paznokcie, co często bywa spowodowane zmywaniem bez rękawiczek albo złą dietą. Wtedy łamliwość da się zaobserwować jedynie na brzegach i łatwiej się jej pozbyć niż w przypadku osób, które z natury posiadają miękkie paznokcie.
Odpowiednią pielęgnacją paznokci zaczynamy interesować się zbyt późno bo zazwyczaj dopiero w chwili, w której widoczne stają się pęknięcia i ubytki płytki paznokciowej.
Pielęgnację paznokci powinniśmy zacząć od środka, czyli od zapewnienia naszemu organizmowi odpowiednio zbilansowanej diety, pełnej wartościowych składników odżywczych. Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9) zawarte w dużej ilości w zbożach, jajkach i roślinach strączkowych wspomogą nas w walce o zdrowe i silne paznokcie. Podobnie jak witaminy A i E oraz cynk, żelazo i magnez – wystarczy, że w naszym codziennym jadłospisie uwzględnimy nasiona dyni i słonecznika, kakao, sezam, mak oraz suszone owoce.
Co sprzyja łamaniu się paznokci?
• dieta uboga w cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B,
• brak nawilżania dłoni i paznokci - wilgoć, mróz, suche powietrze,
• częste zmiany temperatury,
• długie moczenie paznokci w wodzie,
• używanie zmywaczy z acetonem,
• zmywanie naczyń lub sprzątanie domu bez rękawiczek,
• nieumiejętne piłowanie paznokci,
• częste obcowanie z detergentami, substancjami chemicznymi.
Jeśli zmagamy się z niedoborami konkretnych substancji odżywczych, zawsze możemy wspomóc się suplementami diety, także tymi przeznaczonymi dla osób, które chcą poprawić kondycję paznokci włosów i cery – takie suplementy, powszechne dostępne w aptekach, zawierają często cynk, drożdże lub wyciąg ze skrzypu polnego. W naszej ofercie znajdują się preparaty w postaci tabletek doustnych ale również odżywek w formie lakierów, żeli czy balsamów do paznokci.