Katar to częsty objaw towarzyszący infekcjom dróg oddechowych, jest najczęstszym symptomem przeziębienia. Występuje również podczas zapalenia zatok. Katar może mieć różny charakter. U osób w przebiegu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, czy w trakcie alergii - katar ma postać bezbarwną i często wodnistą. Wraz z ustępowaniem przeziębienia, katar może zmieniać swoją postać.
Krople na katar dla dorosłych i dzieci
W przypadku kataru zatokowego wydzielina z nosa jest gęsta i przybiera najczęściej zielony lub żółty kolor. Katar zatokowy może być konsekwencją ostrego nieżytu nosa, wówczas dochodzi do zatkania ujścia zatok i rozmnażania się bakterii wewnątrz. W przypadku kataru zatokowego konieczna jest najczęściej antybiotykoterapia. Katarowi zatokowemu towarzyszy specyficzny ból głowy, odczuwany w okolicy czoła i nasady nosa.Krople do nosa na zatoki
Wydzielina z nosa towarzysząca katarowi jest często obfita, wodnista lub śluzowa, przezroczysta. Leczenie kataru ma jedynie charakter objawowy. W czasie kataru stosuje się leki łagodzące objawy. Na katar można zastosować w takich sytuacjach: środki powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, leki zmniejszające obrzęk oraz wytwarzanie wydzieliny.
Katar to powszechna i uciążliwa dolegliwość dotykająca ludzi w każdym wieku. Mówi się, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni, o czym przekonał się zapewne każdy z nas. Katar to najczęstszy objaw infekcji wirusowych, które ujawnią się przy obniżonej odporności. Lekami stosowanymi w tej dolegliwości są preparaty łagodzące objawy, np. krople do nosa, żele lub spray’e. Zawierają one w swoim składzie np. ksylometazolinę lub oksymetazolinę powinny być odstawiane po 4-5 dniach, maksymalnie po tygodniu, w celu uniknięcia objawów niepożądanych.