Czyszczenie zębów pastą i szczoteczką to podstawa i pierwszy krok do prawidłowej, codziennej higieny jamy ustnej. Kolejnym krokiem powinno być nitkowanie, o którym często zapominamy, albo wręcz go unikamy.
Między zębami gromadzą się resztki jedzenia i osad, który usuniemy jedynie dzięki nici dentystycznej. Można łatwo rozpoznać czy ktoś zęby nitkuje, czy też nie. Widać wtedy bowiem, że niedaleko szczelin na zębach tworzą się przebarwienia i ubytki, natomiast w przestrzeniach między zębami gromadzi się kamień nazębny. Zauważyć także można zaczerwienienie dziąseł.
Dlaczego nitkowanie zębów jest takie ważne?
Nitkowanie nie daje natychmiastowego efektu, ale nici dentystyczne wykonują około 40% pracy wymaganej do usunięcia lepkich bakterii i płytki nazębnej z zębów. Płytka nazębna wytwarza kwas, który może powodować ubytki, podrażniać dziąsła i prowadzić do chorób dziąseł.
Każdy ząb ma pięć płaszczyzn, unikając nitkowania, zaniedbujemy co najmniej dwie płaszczyzny. Używanie nici dentystycznej to jedyny sposób, który pomoże nam dostać się do tej przestrzeni między zębami i ją wyczyścić.
W XIX wieku nici dentystyczne były wykonywane z jedwabiu. Obecnie większość nici dentystycznych jest wykonana z plastiku, pokrytego dodatkowymi warstwami, takimi jak wosk i środki aromatyzujące. Najpopularniejszy rodzaj nici dentystycznej jest wykonany z nylonu i je można podzielić na woskowane i niewoskowane.
Większość ludzi woli woskowaną nić dentystyczną, ponieważ znacznie łatwiej przesuwa się między zębami. Zazwyczaj jest również cieńsza, co może pomóc w przypadku zębów ułożonych bardzo blisko siebie, z minimalną przerwą. Nici niewoskowane są grubsze, więc mogą być skuteczniejsze dla osób z szerszymi szczelinami międzyzębowymi.
Typy nici dentystycznych:
• Niewoskowane.
• Woskowane – są nasączone lub pokryte warstwą wosku. Powinny być stosowane po umyciu zębów.
• Wybielające.
• Z fluorem – dodatkowa ochrona przed próchnicą zębów i paradontozą
• Miętowe – odświeżają oddech.
• Antybakteryjne.